Τετ 22 Νοε 2017

Το Κερατσίνι πανηγυρίζει! VIDEO

Τελευταία ενημέρωση από sportal tv

Σε ένα ματς με φινάλε θρίλερ το Κερατσίνι επικράτησε τελικά με πέναλτι του Ψυχογυιού στο 87'!

Επιτελούς ήρθε η δικαίωση για το Κερατσίνι που μετά από 13 χρόνια πανηγυρίζει την επιστροφή του στη Γ' Εθνική! Οι νταμπλούχοι Πειραιά ήταν καλύτεροι στον αγώνα μπαράζ με έπαθλο την άνοδο στη Γ' Εθνική και έστω με πέναλτι στα τελευταία λεπτά λύγισαν την μαχητική Οδηγήτρια και το σπουδαίο τερματοφύλακα Κατσικούρη που δεν έλεγε να δεχτεί γκολ με τίποτα!

Περίπου 1200 φίλαθλοι βρέθηκαν στο γήπεδο Νεάπολης και δημιούργησαν φανταστική ατμόσφαιρα και μάλιστα στο φερ πλέι της βραδιάς ήταν το ζεστό χειροκρότημα των ποδοσφαιριστών της Οδηγήτριας στους φίλους του Κερατσινίου με τη λήξη της αναμέτρησης οι οποίοι ανταπέδωσαν με επίσης ζεστό χειροκρότημα! Μία σκηνή που βλέπουμε σπάνια στα ελληνικά γήπεδα!

Όσον αφορά το παιχνίδι το Κερατσίνι είχε την πρωτοβουλία και την πρώτη σημαντική ευκαιρία σε κεφαλιά του Ψυχογυιού που απέκρουσε καταπληκτικά ο Κατσικούρης στο 8'.  Στη συνέχεια οι Νταουτάι και Ψυχογυιός προσπαθούσαν να δημιουργήσουν ρήγματα στην άμυνα της Οδηγήτριας κα σε κάποιες περιπτώσεις τα κατάφεραν, όμως, πότε η μπάλα κατέληγε άουτ και πότε πάνω στον σταθερότατο Κατσικούρη.

Γενικά το Κερατσίνι ήταν πιο απειλητικό στο πρώτο μέρος, με την μοναδική ευκαιρία, αλλά πολύ μεγάλη, της Οδηγήτριας να καταγράφεται στο 43' όταν το σουτ του Παπαθανασίου από πλεονεκτική θέση κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Με την έναρξη της επανάληψης είχαμε το ίδιο σκηνικό με το Κερατσίνι να κλείνει την Οδηγήτρια στα καρέ της, η οποία, όμως, συνέχιζε να αμυνόταν υποδειγματικά. Αλλά όσο περνούσε η ώρα τόσο έδειχναν οι «ροσονέρι» πως θα έβρισκαν το γκολ που θα τους χάριζε την πολυπόθητη άνοδο.

Βέβαια παραλίγο να τους τη στερήσει ο Κατσικούρης που απέκρουσε εντυπωσιακά στις ευκαιρίες των Ψυχογυιού, Γκιάτη, ενώ στη γραμμή «καθάρισε» ο Χατζηπαππάς για την Οδηγήτρια σε άλλη περίπτωση στο 77'!

Από το Κερατσίνι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε ανατροπή του Γκιάτη μέσα στην περιοχή στο 80'.

Μερικά λεπτά αργότερα όμως, ήταν η ώρα για την  Οδηγήτρια να διαμαρτυρηθεί καθώς ο ρέφερι της συνάντησης Μιχελής έδειξε την άσπρη βούλα σε πέναλτι που κέρδισε ο Τουρνάς από τον Κατσικούρη Μάλιστα υπήρξε διακοπή τεσσάρων λεπτών με τους παίκτες να λογομαχούν χωρίς ωστόσο να ξεφεύγει η κατάσταση.

Τελικά ο Ψυχογυιός στο 87', όπως και στον τελικό Κυπέλλου έτσι και στη Νεάπολη έγραψε το 1-0 εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών!

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και έτσι το Κερατσίνι επέστρεψε στις εθνικές κατηγορίες!

Τέλος να σημειωθεί ότι η διοίκηση της ΕΠΣ Πειραιά παίρνει άριστα για τη διεξαγωγή τους σπουδαίου μπαράζ σε όλους τους τομείς!

Διαιτητές: Μιχελής, Φαγκρίδας - Κορώνας

ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ: Mπότος, Σφυρογιαννάκης(62' Χονδρουδάκης), Σκορδίλης (90'+1'Βαττής), Μπατής, Αγγελάκης, Διάκος, Ψυχογυιός, Γκιάτης, Νταουτάι (90'+3' Φούντας), Τουρνάς, Κουρκούτης

ΟΔΗΓΗΤΡΙΑ: Κατσικούρης, Ξηρογιάννης, Χονδρουδάκης, Χατζηπαπάς, Πλάκας, Κολιούσης (90+1' Τσιρκινίδης), Παπαθανασίου, Χατζάκης,  Μακρής, Καλουδιώτης (90'+1' Δημόπουλος), Κοττάκης (82' Κωνσταντακόπουλος)